Tele lekcja - zajęcia otwarte w ramach Rządowego programu „Aktywna Tablica”


Wsparcie dla naszej szkoły w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica” wiązało się z realizacją wielu działań. Duże znaczenie miał udział w sieci szkół, które zakwalifikowały się do I edycji rządowego programu. Obserwacja zajęć otwartych to nieoceniona pomoc – inspiracja w projektowaniu kolejnych zajęć, a jednocześnie wymiana doświadczeń.

Jednym z obowiązkowych działań było przygotowanie i przeprowadzenie zajęć otwartych – wymóg programu. Zdecydowaliśmy się na dwugodzinną „tele-lekcję” z udziałem uczniów klasy czwartej. Naszym partnerem po drugiej stronie monitora była Szkoła Podstawowa w Wierzbnie oczywiście z czwartoklasistami. Innowacyjna lekcja odbyła się 11 maja 2018 roku. Nauczyciele w obydwu szkołach realizowali wspólny scenariusz zajęć, w trakcie którego łączyli się kilkakrotnie.

„Rozgrzewka” na początku lekcji polegała na udzieleniu odpowiedzi na czas. Nauczycielki zamiennie losowały pytania związane z terminologią ułamków zwykłych. Czwartoklasiści podnosili kartki z napisem PRAWDA lub FAŁSZ. W dalszej części zajęć odbył się między innymi „mecz tabliczki mnożenia” z wykorzystaniem aplikacji Matzoo i kart matematycznych. Uczniowie zmagali się z wieloma atrakcyjnymi zadaniami.

Tematyka części drugiej zajęć dotyczyła zagadnień z informatyki i techniki. Panie korzystały z aplikacji Hot Potatoes, Learning Apps i Kahoot. Ciekawa była również ewaluacja zajęć z wykorzystaniem karty z kodem obrazkowym Plickers Card Set, za pomocą której uczeń wyrażał swoją opinię – pytania pojawiały się na tablicy, a nauczyciel skanował odpowiedzi za pomocą telefonu komórkowego.

Wniosek z przeprowadzonych zajęć jest jednoznaczny – możliwości, jakie dają monitory oraz łatwość ich obsługi są nieocenione.


Przejdź do galerii...

Wykorzystanie aktywnej tablicy na różnych przedmiotach


Zakwalifikowanie do programu sprawiło, że placówka nasza – w odpowiedzi na szybki rozwój technologii informacyjnych i potrzebę rozwoju kompetencji uczniów w tym zakresie – stała się nowocześnie wyposażoną szkołą. Sprzęt ułatwia realizację założeń nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego z wykorzystaniem TIK. Planujemy też tworzenie i wprowadzanie innowacji pedagogicznych.

MATEMATYKA Przejdź do galerii...

MATEMATYKA_2 Przejdź do galerii...

JĘZYK ANGIELSKI Przejdź do galerii...

Szkolne podróże

Nasze Motto

Curabitur sed urna id nunc pulvinar semper. Nunc sit amet tortor sit amet lacus sagittis posuere cursus vitae nunc.Etiam venenatis, turpis at eleifend porta, nisl nulla bibendum justo.

Kontakt

Adres: Roszki, ul.Krotoszyńska 10,
  63-714 Kobierno
Telefon: 62 721 14 18
E-mail: sp-roszki@krotoszyn.pl