Wizyta Państwa Friedemann


6 czerwca 2017 roku Państwo Anne i Klaus Friedemann mieszkający w Niemczech po raz drugi odwiedzili naszą szkołę! Ubiegłoroczna wizyta oraz stały kontakt mailowy z pewnością przyczyniły się do kolejnego spotkania w naszej placówce. Państwo Friedemann nie kryli wzruszenia. Zachwycali się przyjazną atmosferą, podziwiali zaangażowanie uczniów podczas pracy na lekcji. Z zainteresowaniem oglądali nowe sale lekcyjne na poddaszu szkoły. Przede wszystkim jednak uważnie przyglądali się naszej kronice. Tam znaleźli informacje dotyczące ich pierwszej wizyty. Podarowali nam reprodukcje obrazów namalowanych przez brata Pana Klausa. Pani Anne przywiozła także zdjęcia swojej mamy - nauczycielki pracującej w Szkole w Roszkach w latach II wojny światowej – z późniejszych lat jej życia.

Wizyta Państwa Friedemann sprawiła nam wiele radości. Czekamy z niecierpliwością na ponowne, już zaplanowane spotkanie w kolejnym roku szkolnym!


Przejdź do galerii...

Nieznana karta historii naszej szkoły


Naszą szkołę odwiedziło już wiele znanych osób m.in. Karol Okrasa, poetka Katarzyna Georgiou czy pisarka Ewa Rosolska, ale o wizycie Państwa Friedemann nawet nie marzyliśmy. 23 maja 2016 roku Pani Anne i jej mąż Pan Klaus Friedemann przyjechali aż z Niemiec, aby zobaczyć naszą szkołę! Przez wiele, wiele lat mama Pani Anne Friedemann – Anna-Elisabeth Ricken wspominała ją. To tutaj w Roszkach w latach 1941- 1944 Pani Ricken mieszkała i pracowała jako nauczyciel. Ten etap życia wspominała zawsze bardzo dobrze, z sentymentem odnosiła się do pracy w naszej szkole. Nic więc dziwnego, że jej córka wraz z mężem po tylu latach postanowili przyjechać do nas. Na miejscu zarówno Pani jak i pan Friedemann nie kryli wzruszenia. Naszą szkołą są zachwyceni, podkreślają wspaniałą atmosferą, jaka tutaj panuje. Nie mogli nadziwić się zaangażowaniu i motywacji naszych uczniów, którą zauważali w każdym działaniu.

Przywieźli ze sobą zdjęcia z wizerunkiem naszej szkoły z tamtego okresu, są to pamiątki po mamie pani Anne. To oczywiście nowy rozdział w historii naszej placówki - dotąd nieznany. Nigdzie nie znaleźliśmy informacji dotyczących działalności szkoły w tamtym okresie. Sądziliśmy zatem, że jej funkcjonowanie w czasie wojny zostało zawieszone.

Wizyta Państwa Friedemann sprawiła nam wiele radości. Mamy nadzieję, że ponownie nas odwiedzą! Liczymy również na kontakt z nimi! Pierwsze listy zostały już wysłane. Cieszymy się z tego bardzo!


Przejdź do galerii...

Szkolne podróże

Nasze Motto

Ważne jest nauczyć Ucznia - człowieka patrzeć tak, aby widział, słuchać tak, aby słyszał.

Kontakt

Adres: Roszki, ul.Krotoszyńska 10,
  63-714 Kobierno
Telefon: 62 721 14 18
E-mail: sp-roszki@krotoszyn.pl