Strzeleckie Bractwo Kurkowe im. Matki Boskiej Królowej Polski w Roszkach powstało w 1922 r. Jego członkami byli wówczas mieszkańcy Roszek i okolicy- nasi ojcowie i dziadkowie, którzy pragnęli kontynuować tę ideę bracką. Dlatego już w roku 1924 zakupiono 1 ha gruntów z przeznaczeniem na obiekt strzelnicy i przystąpiono do prac ziemnych - sypanie wałow - by móc z niej korzystać. Bractwo Kurkowe posiadało wtedy około dwudziestu członków. Ich zapał przerwały działania wojenne - 1939 rok. Przerwa trwała aż do roku 1946, kiedy to znów Bracia Kurkowi zaczęli się gromadzić wokół idei i czynu zostawionego z czasów przedwojennych. W 1947 Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Roszkach ufundowało sztandar, a na drzewcu sztandaru swoje gwoździe pamiątkowe umieściły:
OSP- Krotoszyn
OSP- Różopole
OSP- Gorzupia
OSP- Świnków
OSP- Korytnica
OSP- Roszki
OSP- Raszków
OSP- Jasne Pole
OSP- Janków Zaleśny
OSP- Głogowa
OSP- Rozdrażewek
Koło Śpiewacze Roszki
W roku 1995 organizacja liczyła 26 członków, a rok później 27.
Strzeleckie Bractwo Kurkowe reaktywowało swą działalność 29 maja 1994 roku, a zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu w dniu 6 lipca tego samego roku. Założycielami stowarzyszenia byli ówczesny proboszcz parafii Roszki - ks. Andrzej Matuszak, Stanisław Liberski oraz Stanisław Sikora. Prezesem Bractwa Kurkowego został Stanisław Liberski, wice prezesem: Stanisław Sikora a sekretarzem: Sylwester Kokot. W roku założenia Bractwo liczyło 18 członków - braci, gdzie w późniejszym okresie przystąpiło jeszcze 6 członków. Bracia Kurkowcy pochodzą z różnych miejscowości: Roszek, Orpiszewa, Krotoszyna, Jankowa Zaleśnego.
W ciągu roku Strzeleckie Bractwo Kurkowe zwołuje zebrania organizacyjne i sprawozdawcze, współorganizuje i bierze udział w imprezach strzeleckich sąsiednich bractw, które to odbywają się na strzelnicy przy szosie prowadzącej do Orpiszewa, w Raszkowie czy Krotoszynie. Bracia Kurkowi są organizatorami corocznych spotkań wigilijnych, wieczorków tanecznych, z których dochód każdorazowo przeznaczany na cele działalności Bractwa, medale itp. Zachował się przedwojenny łańcuch królewski. Roszkowscy Bracia obchodzą swoje święto w dzień Zesłania Ducha Świętego: uczestniczą wówczas w uroczystościach kościelnych i w strzelaniu o godność Króla Kurkowego. Co roku organizują też strzelanie o tytuł Króla Żniwnego, a od 2000 roku dodatkowo zawody o tytuł Mistrza Bractwa. Strzeleckie Bractwo Kurkowe uczestniczy we wszystkich imprezach Ochotniczej Straży Pożarnej, tym samym odwdzięczają się strażacy.
Obecnie we wsi pozostaje żywa pamięć o wspaniałych kurkowych paradach z końmi, Królem Kurkowym, łańcuchem i tarczami. Dzisiejsze insygnia kurkowe z Roszek znajdują się w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym. Łańcuch wypożyczany jest na większe uroczystości. Kurkowi Bracia chcą powrócić do kanonu starych, dobrych tradycji. Zaopatrzyli się w odpowiednie mundury, przyczynili się do renowacji sztandaru. Otoczyli też opieką wiejską strzelnicę - przed wojną była ich własnością. Potem została przejęta przez Skarb Państwa, a następnie przez LOK.
W wyniku wyborów w 2013 roku zmienił się skład zarządu: p. Hieronim Witek - prezes, p. Sylwester Kokot - zastępca, p. Janusz Kubiak - skarbnik, p. Jan Grabski - sekretarz, p. Jerzy Kowalski - członek.