18 listopada przypada Światowy dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym dniu Młodzieżowi Liderzy Zdrowia, czyli Amelia Kaczmarek oraz Zuzanna Marciniak propagowały ulotki związane ze szkodliwością palenia wśród uczniów naszej szkoły.
Rozwieszone zostały plakaty przedstawiające konsekwencje zdrowotne palaczy i skład chemiczny papierosa. Uczniowie na lekcjach wychowawczych dowiedzieli się o szkodliwości powyższego nałogu podczas oglądania prezentacji multimedialnej. Palenie wśród młodzieży od dawna jest powszechnym problemem. Już nawet dzieci próbują papierosów, a wiele z nich z czasem popada w nałóg. Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Ze względu na bierne palenie cierpi nie tylko on sam, ale również jego otoczenie.
Palenie papierosów niszcząco działa na młody organizm. Należy pamiętać o wszystkich szkodliwych składnikach dymu papierosowego, takich jak amoniak, cyjanek czy formaldehyd – a to tylko niektóre z nich. Sama zaś nikotyna odpowiada za uzależnienie od papierosów. W wysokich dawkach stanowi jednak silną truciznę.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Pamiętajcie!
KAŻDY, KTO NIE PALI, JEST NA DOBREJ FALI!